featured

Adaletsiz Ek Ödeme ile Sağlık Bakanlığı GiH Çalışanları Cezalandırılıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genel Başkanımız Mehmet DEMİREL yapmış olduğu açıklamada; 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı Kamu, Kurum ve Kuruluşlarda 4 ay süreyle yapılacak olan ek ödeme kapsam ve miktarını açıklayan Sağlık Bakanlığı, yayınladığı ek ödeme genelgesiyle sınıfta kalmıştır. Halbuki pandemi süresince gece gündüz yaz kış demeden, mesai kavramı gözetmeksizin özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanlarımızın emekleri alın terleri bu genelge hazırlanırken görmezden gelinmemeliydi.

Sayın Sağlık Bakanımızın da ifade ettiği gibi “2021 yılı Uluslar Arası Sağlık Çalışanlarının” yılı ilan edildiğini kamuoyuna duyurmasının ardından tüm sağlık çalışanlarımızın nezdinde mali ve özlük haklarında bir iyileştirme beklentisi içerisine girmiştir.

Maalesef Sağlık Çalışanlarımızın nezdinde bu genelge beklentileri karşılayamadığı gibi ayrımcılığa da sebebiyet vermiştir.

Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetlerinde görev alan Sağlık Çalışanları ek ödemelerinde Sağlık Çalışanlarının kanayan yarası olan Mahsuplaşma kaldırılmış, yerine asıl olması gereken, kullandıkları izin sebebiyle ek ödeme alamamalarının önü 4 aylık da olsa açılmış, kullandığı izin sonrası çalıştığı süre gün olarak ek ödeme alacağı sağlanmıştır.

Aynı duyarlılığı maalesef Sağlığın üvey evladı olan Genel İdare ve Yardımcı Hizmetler sınıfında çalışanlarla ilgili hiçbir değişiklik olmamıştır. Zaten Maaş ve sabit ödemenin dışında ek ödeme alamayan Sağlık Çalışanlarımızı derinden yaralamıştır. Bu dağılım hakkaniyet içerisinde kabul edilemez. Biran evvel bu yanlıştan dönülerek ek genelge yapılarak Genel İdare ve Yardımcı Hizmetli sınıfında yer alan sağlık çalışanlarımızı bölmeden eşitlik ilkesi içerisinde paylaştırılmalıdır.

Ek ödeme genelgesi hazırlanırken komisyona yetkili ve yetkisiz sendikalardan birer temsilci atanamaz mıydı?

Ek ödemede yapılan bu eşitsiz dağılım temsilcilerin sunacağı önerileriyle giderilemez miydi?

Aslında burada düşündürücü olan şudur ki yetkiyi uzun süre elinde bulunduran yetkili sendikanın Genel Başkanı Semih Durmuş bu genelgeden önce Sayın Sağlık Bakanımız ve Bürokratlarımız ile defalarca görüşmüş bu görüşme esnasında ek ödeme genelgesindeki haksızlık boyutunu fark edemedi mi? yoksa görmezden mi geldi.

Bu genelge hazırlanırken sözde habersiz olan yetkili sendika genelge yayınlandıktan sonra kamuoyuna sanki hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi şu ifadeleri kullanmıştır:

1 Nisan 2021’den geçerli olmak üzere sağlık çalışanlarına dört ay süreyle yapacağı ek ödeme kapsam ve miktarını açıklayan Bakanlık, önceki ödemelerle kıyaslandığında sadece kılıfı değiştirmiştir. İçeriği aynı bırakmıştır…
?Bakanlık akıtılan alın terini yok sayarak çalışanlar arasında yine ayrım yapmıştır. Tavanı bahane ederek de verilen emeği yok saymış ve binlerce sağlık çalışanını yine kapsam dışında bırakmıştır.
?Her zaman söylediğimiz gibi adaletsizliğin bahanesi olmaz! Bu nedenle de öne sürülen tüm bahaneleri reddediyoruz…
?Ayrıca Ocak – Şubat – Mart 2021 ödemelerine ilişkin bugüne kadar herhangi bir adım atılmamış olmasını da esefle kınadığımızın bilinmesini istiyoruz… ifadeleri ise gerçeği yansıtmamaktadır.

“BU AÇIKLAMALARINIZLA YETKİLİ AMA ETKİSİZ OLDUĞUNUZU BİR KEZ DAHA KAMUOYUNA GÖSTERMİŞ OLDUNUZ” cümleleri ile sözlerini tamamladı.

Adaletsiz Ek Ödeme ile Sağlık Bakanlığı GiH Çalışanları Cezalandırılıyor
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!