featured

AZİZ MİLLETİMİZE ÇAĞIRMIZDIR!..

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AZİZ MİLLETİMİZE ÇAĞIRMIZDIR!..

2018 yılında dolar kuru 4 liradan Rahip BRUNSON krizi ile dolar kuru 7 liraya çıktığında 5’ li gıda maddeleri satan mağaza zincirleri dolar kurunu bahane ederek tüm gıda maddelerine dolara yapılan zam oranlarında zam yapmışlardı.

Dolar kurunda dolar tekrar 4 lira seviyesi ’ne geldiği halde bu 5’li gıda maddesi satan mağza zincirleri yaptıkları zamdan geri adım atmadılar yapmış oldukları zamlar kalıcı oldu.

Manipülasyonlar neticesinde 8.5 tl seviyesinde olan dolar 18 liraya çıktığında tekrar bu 5 li gıda maddesi satan mağaza zincirleri dolar kurunu bahane ederek tüm gıda maddelerine en az %50 oranında zam yaptılar.

Ancak dolar kuru 18 liradan 11 lira seviyesine geldiği halde maalesef bu mağaza zincirlerinin yapmış oldukları zamdan geri adım atmadılar anlaşılan 2018 yılındaki dolar kurunu bahane ederek üzerine yatmış oldukları zam gibi son dolar kurunu bahane ederek yaptıkları zamların üzerine tekrar yatmak istiyorlar.

Bizler nasıl ki hizmet ve üretimden gelen gücümüzü kullanarak hükümetten ve işveren temsilcilerinden hak alma mücadelesi neticesinde hakkımızı alıyorsak. Millet olarak da satın almadan gelen gücümüzü kullanarak bu 5 li gıda maddeleri satan mağaza zincirlerine karşı yapacağımız mücadele ve yapacağımız boykot neticesinde haklarımızı koruyarak dolar kurunu bahane ederek yaptıkları zamları geri aldırana kadar mücadelemizi devam ettirmeliyiz…

Devlet yapılan zamlarla alakalı düzenleme ve denetim yetkisine sahiptir. Mevcut kanunlar çerçevesinde devlet kurumları bu 5 li gıda maddesi satan mağaza zincirlerine gereken denetimi bir an önce başlatmalı haksız kazancın önüne geçmelidir.

Yakın zamanda yapılan denetimler neticesinde bu beşli gıda maddesi satan mağaza zincirleri ile üretici yağ firmasına kesilen cezalar caydırıcı olmaktan çok uzak olduğunu bugün yaşadığımız bu gıda maddesi satan 5li mağaza zincirlerinin yapmış oldukları zamları geri almamakta ısrar ettiklerinden anlaşılmaktadır…

Bu beşli gıda maddesi satan mağaza zincirlerinin onar bin şubeleri olduğunu ortada iken bu mağazalardan her birine kesilen 600.000 lira cezalar çok komik miktarda olduğu için caydırıcı olmaktan uzaktır.

Kesilen cezalar en az onar kat artırılmalı ve kesilen cezalara yargı yolu kapatılmalıdır…

Saygılarımızla…

AZİZ MİLLETİMİZE ÇAĞIRMIZDIR!..
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!