featured

Demirel; Maaş promosyonu anlaşmasında bir yıl ara ile 9 kat fark oluştu!!!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı Mehmet DEMİREL yapmış açlıklamada ; 2021 yılı Temmuz ayında Türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumu (titck) maaş promosyonu anlaşmasını 4 yıllığına imzalamıştır. Kişi başına promosyon ücreti 4680 liraya dağıtılmıştır. Bir yıl sonra aynı banka bir başka kamu kurumunda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 36 aylık maaş promosyonu anlaşması ile başına 31.100 lira dağıtmak suretiyle; titck’da çalışan kamu çalışanları aylık 95 lira promosyon parası almırken, Eskişehirdeki kamu çalışanları aylık maaş promosyonu anlaşması ile 865 lira para almaktadır.
Böylece bir yıl içinde her iki kamu kurumu çalışanları arasında oluşan maaş promosyonu farkı tam 9 kat olmustur.

Demirel ; Titck 4 yıllık promosyon anlaşması 4.680 TL yıllık verdiği para 1.215 TL yapar. Banka bu yıllık verdiği parayı zaten aldı lira bazında bankanın alacağı 3.465 lira kaldı bu lirayı temmuz 2021 dolar Kuru baz alındığında 3.465/8.5= 407 dolar banka alacaklı durumda. Bugünün dolar kuru baz alınacak olursa 407×17.5= 7.122 lira banka alacaklı durumda oluyor.
Şayet bugün promosyon anlaşması yenilense 31.100 TL memurun alacağı para bu paradan oluşan banka zararını düştükten sonra ( 31.100 banka promosyonu tl-7.122 banka zararı= 23.980 TL) titck’da her çalışanın promosyon anlaşması yenilenmesi halinde eline gecek para miktarı 24.000 lira olacaktır.

Titck’da çalışan sayısı en 2000 kişi x 24000 tlkişi başına zarar dersek=48.000.000 TL zarar demek eski para ile 48 trilyon lira para demektir. Yapikredi Bankası kasasına 48.000.000 TL haksız kazanç sağlamış oluyor. Titck çalışanlarının cebinden 48.000.000 TL alınmış oluyor.
Bunun kabul edilmesi imkansız hal aldığı için biz bu konuyu Sağlık Liyakat-Sen sendikası olarak yargıya taşıyacağız. Bu tür keyfi uygulamaların önüne geçmek suretiyle sağlık çalışanlarının mağduriyetleri giderilmiş olacaktır.

Demirel 2021 -2022 yıllarında yapılan banka promosyon protokolü ile Ankara, İstanbul , Van , Muğla, Aydın gibi ilerde çalışan personellerin sayıları küçümsenmeyecek kadar fazla iken, traji komik poromosyon tutarları 60 ay gibi uzun vadede maksimum kazanım sağladık diye lanse edilirken, 2022’de yapılan maaş promosyon ödemeleri baz alındığında 2021-2022 yılları arasında imzalanan maaş promosyonları kazanımdan ziyade ciddi kayıpların yaşandığı açıkça görülmektedir.
*Burada suçlu Pandemi mi şartları mı?
*Resmi kurumları parselleyen bankalar mı?
*Kurum amirleri mi?
*Kamu çalışanlarının hakkını korumayan yetkili sendikanın kurum temsilcileri mi?

Maaş promosyonu anlaşması yapılması hakkında ki taleplerimiz;
1- Haksız rekabetin önüne geçmek için maaş promosyon ihalesi yapmadan önce Kamu, Özel Bankalar ve Katılım Bankaların tamamına teklif mektuplar gönderilmeli , gönderilen teklif mektupları ihale dosyasında muhafaza altına alınmalıdır. Yapılan ihaleler şeffaf olmalıdır.
2- Bakanlık idari mali işler başkanlığında bünyesinde bir komisyon oluşturulmalı ya da yeni bir birim kurulmalıdır. Bu birim, Bakanlığa bağlı binlerce hastane ve il sağlık müdürlüğünün promosyon anlaşması için illerin nüfus ve gelişmişlik oranı baz alınarak ayrı ayrı kategorilerde tip maaş promosyonu anlaşma metinleri hazırlamalı maaş promosyonu anlaşması yapılan kamu kuruluşlarının süreci yürütmesi ve takip edilmesi aşamasında müdahil olmalıdır. Böylelikle kamu çalışanlarının mağduriyetlerinin önüne geçilmelidir.

3- Kadük kalan Banka promosyon anlaşmalarının günün şartlarına göre güncelleme yapılmalıdır. Maaş promosyon anlaşmasını günün şartlarına uygun revize etmek istemeyen bankaların promosyon anlaşması kamu kurum yetkilileri tarafından tek taraflı fesih edilerek, bir başka banka ile yeniden promosyon anlaşması yapılarak, ilgili bankanın dağıtmış olduğu miktar yeni anlaşma imzalanan banka aracılığıyla ödenerek ilgili bankanın zararı tazmin edilerek, yeni anlaşmada anlaşılan miktarın kalan kısmı kamu çalışanlarının hesaplarına yatırılmak suretiyle “MAAŞ PROMOSYONU YAPILANDIRMASI” yapılmalıdır. Aynen banka borcu yapılandırılması gibi, maaş promosyonu yapılandırılmasının önü açılmalıdır.

4- Maaş promosyonu anlaşması gerektiği taktirde ilgi kurum amirleri tarafından kamu çalışanın lehine tek taraflı fesih yetkisi verilmelidir.

Emekli olan yada tayini çıkan kamu çalışanlarının almış olduğu maaş promosyonu ilgili banka tarafından talep edilmemelidir.

Yapılan maaş promosyonu anlaşmaları üç yılı geçemez hükmü getirilmelidir.

Sonuç olarak;

Memur maaş promosyonlarında bir yıl içinde tam 9 kat fark oluştu, geçen yıl 4.500 TL promosyona imza attıran aynı bankalar bugün 34.000 liraya maaş promosyonu anlaşmasına imzalıyorlar. On binlerce memurun sırtından aynı bankalar haksız kazanç sağlamış oluyor. Bu mağduriyet bir an önce giderilmeli ve günün şartlarına göre güncelleme yapılmalıdır!..
Banka yetkililerini ve Bakanlık merkez teşkilatında çalışan yetkilileri göreve davet ediyoruz. Aksi takdirde konuyu yargıya taşıyacağımız husunu bir kere daha tekrar etmek istiyorum.
Saygılarımla…
 

Demirel; Maaş promosyonu anlaşmasında bir yıl ara ile 9 kat fark oluştu!!!
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!