featured

DEMİREL ; SAĞLIK İŞ KOLUNDA YETKİLİ SENDİKA , BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATINDAN HELLALİK ALMAK ZORUNDADIR!… dedi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı  Mehmet DEMİREL yapmış olduğu açıklamada; Tabip dışı sağlık çalışanlarına sabit ek ödemelerinin %20 fazla ödenir hükmünden faydalandırılmayan Bakanlık merkez teşkilatında  çalışanları da kapsayacak şekilde derhal  düzenleme yapılmadır.  Yetkili sendika açıklamalarında ; ”Sabit Ek Ödemenin %20 artırılması toplu sözleşme kazanımımızdır.” Sanki bu kazanımı Tabip Dışı Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilattı çalışanları ile Tabip Dışı Taşra teşkilatında çalışanlarımızın tamamı bu haktan faydalanıyormuş gibi algı operasyonu yapıyorlardı. Ocak 2022 tarihi itibariyle bu algı operasyonu suya düşmüştür.


Yetkili sendikanın genel başkanı, tabip dışı çalışanlarının tamamına uygulanacağını iddia ettiği basına yansıyan açıklamasının üzerine Sağlık Liyakat-Sen  sendikası olarak tabip dışı çalışanlarına uygulanacak sabit ek ödeme sadece taşra teşkilatında çalışan tabip dışı çalışanları kapsadığını, bakanlık merkezinde çalışan tabip dışı çalışanları kapsamadığını Ocak 2022 tarihinde önce ifade etmiştik.


Yetkili sendikanın genel başkanı bizi art niyetli olarak suçlamış, ” Bazı art niyetli kişiler sendikamızın tabip dışı sağlık çalışanlarının tamamına almış olduğumuz sabit ek ödemelere yapılan %20 fazla ödenir. Hükmünü çarpıtma gayretinde olduklarını üzülerek müşahede ettik.” Şeklinde açıklamalarını esefle müşahade ettik.
Neticede zaman bizi haklı çıkardı. Maalesef bakanlık merkezinde  tabip dışı çalışanları sabit ek ödemeye yapılan %20 fazla ödenir hükmünden faydalandırılmamıştır.


Bunun üzerine yetkili sendika genel merkezi sadece araştırmacı kadrosunda görev yapan çalışanların bu ödemeden kapsam dışı tutulmuş gibi açıklamalarında hep birlikte şahit olduk.
Ancak ; Yetkili sendikanın Bakanlık şubesi Sağlık Bakanlığı önünde yaptığı açıklamada %20 sabit ek ödeme eyleminde merkez teşkilat çalışanlarının tamamı bu haktan faydalanmalıdır. çünkü Sağlık-Sen tüm ayrımcılığa karşıdır. diyerek Sendika genel merkezi ile çelişmiştir.
Daha sonra yetkili sendika ; ek ödeme konusundaki kifayetsizliğini bakanlık üst düzey bürokratlarının hatası şeklinde ifadelerde bulunarak bu durumdan sıyrılma gayretine girdiler.


Aslında  hata tamamen yetkili sendikanın genel başkanı ve yöneticilerinin hatasıydı. Bakan bey ile konu hakkında imzalamış olduğunuz mutabakat metnini ya okumadınız? Yada okuduğunuzu anlamadınız? Bu yapmış olduğunuz bariz şekilde ki hatanın başka türlü izahı mümkün değildir.
Keşke; Bakanlık merkez teşkilatında yada Taşra teşkilatında çalışan herhangi bir maaş mutemetine sormayı akıl etseydiniz bu yanlışlık ve olumsuzluklar yaşanmazdı.
Demirel açılamasında ;Ocak 2022 tarihinde VHK’i kadrosunda taşrada çalışan personel ile aynı karoda bakanlık merkez teşkilatında çalışan biri arasında sabit ek ödeme farkı 500 TL’dir. Bu fark 15 Temmuz 2022 tarihinde 700 TL, Ocak 2023 tarihinde ise 1000 TL’ye tekabül edecektir.
Demirel ; Peki bu fark çalışma barışını bozmayacak mı? Tabip dışı çalışanlarının arasında oluşan farkın müsebbibi yetkili sendika değilmidir ? Bu hatayı acilen düzeltmekte size düşer! Aksi takdirde Bakanlık Merkez teşkilatında çalışanların hışmından kurtulamasınız.


Demirel; Sağlık Liyakat-Sen Klavye sendikacılığı yapmıyor . yetkili sendika olmamasına rağmen, etkili sendikacılık yapmaktadır.
Bunun Takdirini Sağlık Çalışanlarımıza bırakıyoruz…
Saygılarımla…

DEMİREL ; SAĞLIK İŞ KOLUNDA YETKİLİ SENDİKA , BAKANLIK MERKEZ TEŞKİLATINDAN HELLALİK ALMAK ZORUNDADIR!… dedi
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!