featured

DEMİREL; SAYIN BAKANIM YETMEZ AMA EVET

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı Mehmet Demirel yapmış olduğu açıklamada ; Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık yaptığı dönemde memur maaş promosyonu anlaşmasının esas ve usullerini belirten, promosyon parasının kamu çalışanlarının hakkı olduğunu ve kurum amirleri kendi istedikleri doğrultusunda kullanamayacaklarını ifade ederek, Başbakanlık Genelgeleri ile ortaya koymuştur. Bu nedenle kamu çalışanları maaş promosyonu anlaşmaları ile bankalardan maddi bir kazanım sağlamışlardır. Daha önceden kurumlar ile bankalar arasında promosyon anlaşmaları yapılır bu anlaşmalar kurum amirlerinin inisiyatifinde olur ve kamu çalışanlarının bu konudan haberleri bile olmazdı.

Bu vesile ile Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlık yaptığı dönemde ki gayretleri sayesinde bugün kamu çalışanlarının cebine promosyon anlaşmaları sayesinde yaklaşık 30 bin ile 40 bin lira civarında ilave bir kazanım sağlanmıştır. Biz kamu çalışanları olarak, konu hakkında emeği geçen tüm bürokratlarımıza ve başta Sayın Cumhurbaşkanımıza Sağlık Liyakat-Sen Sendikası olarak teşekkür ediyoruz…

Demirel ; ”Sağlık Liyakat-Sen sendikası olarak memur maaş promosyonu anlaşmalarının güncellenmesi gerektiği konusunda TİCK kurumunun 16 ay evvel yapmış oldukları maaş promosyonu anlaşması ile 4 yıllığına 4.600 TL üzerinden bir anlaşma yapılmıştı sendikamızın konu ile alakalı olarak yayınlanan yazı 25.07.2022 tarihinde 2 ay önce banka promosyonu anlaşması güncellemesinin gerektiğini yazımızın yazıldığı tarih ile ondan bir yıl önceki yapılan promosyon anlaşmaları arasında on kat fark oluştuğunu bu durumun kamu çalışanı aleyhine olduğunu ifade etmiştik”.

Demirel ; ”Yine ilk yazımızda Bankaların günün şartlarına göre güncelleme yapılmasını sağlık çalışanlarının bir yıl önceki almış olduğu para ile yeni anlaşma yapılması halinde alacağı paranın içerisinden bir yıl önce almış olduğu paranın dolar kuru baz alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda, kamu çalışanlarının lehine oluşan farkın güncelleme yapılan bedel üzerinden memurların maaşlarına ilave edilmesini ilgili bankaların oluşacak zararlarının önlenmesi adına ifade etmiştik.”

Demirel; 09.08.2022 tarihinde ikinci defa yazdığımız yazıda , Memur maaşları promosyon anlaşmalarının güncellenmesinin zaruret olduğunu, hükümetin enflasyon farkından dolayı; Baraj, Hastane, Yol ve Okul işlerini yapan yüklenici firmalarının ”24 Şubat 2022 tarihli 31760 sayılı resmi gazetede yayımlanan 4735 sayılı kamu ihale sözleşmeleri kanunun 5. sayılı kanunun mezkûr Kanun maddesine göre memur promosyon anlaşmasından kaynaklı oluşan hak kaybının önüne geçmek amacıyla yapılan promosyon anlaşmalarının sağlık bakanlığı ve bağlı kuruluşlar yetkilileri tarafından tek taraflı fesih hakkı kullanılmak suretiyle kamu çalışanlarının promosyon anlaşmasından kaynaklı zararların bir an önce giderilmesi gerektiğini ifade etmiştik. Bu yazımızda sonra bazı illerde İl Sağlık Müdürlükleri ilgili kanunu esas almak suretiyle sağlık çalışanları lehine promosyon anlaşmaları güncelenerek yenilenmiştir. Bu güzel gelişmeleri hep birlikte takip ettik.

Demirel ; Sağlık Bakanlığına ilk yazdığımız promosyon anlaşmalarının usul ve esasları belirlemesi, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı kuruluşları , taşra teşkilatları yöneticilerine bundan sonra yapılacak promosyon anlaşması tip protokol anlaşması metinlerini bakanlığın İdari Mali İşler biriminde yeni bir birim oluşturmak suretiyle sürecin takip edilmesini ve sonuçlandırılmasını gerektiğini ifade etmiştik.

Demirel; Geldiğimiz noktada yazmış olduğunuz ilk yazımızda ’ki taleplerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından olumlu karşılanmıştır.

 Sayın Sağlık Bakanımız nezdinde tüm yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Bundan sonra maaş promosyonu anlaşması ile oluşacak olan hak kayıplarının önüne geçme adına Sağlık Bakanlığı çalışma başlatmış maaş promosyon anlaşması biten ve bitmesi yakın olan kurumların kendi başına promosyon anlaşması yapma yoluna gidilemeyeceğini bakanlığın konu hakkında çalışma başlatmış olduğunu, bağlı kuruluşlar ve sağlık müdürlüklerine olarak bildirmişlerdir. 

Bunu önemli ve değerli olduğunu ifade etmek isteriz.

Demirel; Yetmez ama evet başlıklı yazımızın gayesi bundan 16 ay önce yapılan promosyon anlaşması 4 yıllık anlaşma ile 4600 lira promosyon parası alan TİCK çalışanlarının ve promosyon ihalesi 2 yıl olan ve devam eden kurumların günahı ne olacak

Sağlık Bakanlığı’nın bağlı kuruluşlar ve Sağlık Müdürlüklerine yazdıkları yazıda bu konu ile alakalı bir ifade yer almamaktadır

Bu ciddi bir eksiklik oluşturmaktadır.

Demirel; Bugün kamu kurumları yaptıkları promosyon anlaşmalari ile 30.000 ile 40.000 lira civarında kamu çalışanlarına kazanç sağladıkları ortada iken 16 ay önce 4600 lira alan kamu çalışanlarının kaybı ne olacak bakanlık bu konuda bir yıl önce yapılan anlaşma ile bugün yapılan promosyon anlaşması arasındaki on kat farkin giderilmesi adına bir şey yapmayacak mi? 

Sayın Bakanımızdan ve Bakanlık yetkililerimizden bu konu hakkında bir çalışma yapılıp yapılmayacağını sormak istiyoruz. 

Titck’da çalışanların maaş promosyonu anlaşmasından kaynaklanan zararlarının biran önce giderilmesi konusunda elimizden gelen tüm gayretin gösterileceğini ve konun takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz.

Saygılarımızla ifadelerini kullandı.

DEMİREL; SAYIN BAKANIM YETMEZ AMA EVET
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!