featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. ENFLASYON FARKI ZAM VEYA KAZANIM DEĞİLDİR.

ENFLASYON FARKI ZAM VEYA KAZANIM DEĞİLDİR.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK verilerine göre; Haziran 2024 enflasyonu %1,64 olarak açıklanmıştır. Enflasyon farkı % 8,46 dır. Toplu Sözleşme zammı + enflasyon farkı  % 19,31 olarak açıklanmıştır.  Memurların alacağı zam oranı net olarak % 19,31 olmuştur.

Ocak 2024 Enflasyon; %6,7
Şubat 2024 Enflasyon; %4,53
Mart 2024 Enflasyon; %3,16
Nisan 2024 Enflasyon; %3,18
Mayıs 2024 Enflasyon; % 3,37
Haziran 2024 Enflasyon; % 1,64

Maalesef bu hesaplamalar üzerine devletin memuru, 2024 Haziran yoksulluk sınırı olan 61 bin 820,10 TL’nin altında ücret almaya devam etmekte ve yoksulluğa mahkum edilmektedir. Yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan eğitimin ve mesleklerin getirmiş olduğu fark olarak insan onuruna yakışır bir ücretlendirme politikası gözetilene kadar “Devletin Memuru Yoksul Olamaz” söylemimiz devam edecektir ayrıca 7/24 hizmet nfalsyon veren sağlık emekçileri yoksuldur ve yoksulluk sınırında insan onuruna yaraşır bir ücret almak için de halâ mücadele etmektedir.

Haziran 2024 enflasyon: %1,64

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2024 yılı için enflasyon tahminini %43,52 olarak açıklamıştır. Her geçen ay TCMB enflasyon verilerini yukarı yönlü olarak artırmak zorunda kalmaktadır. Bu durumda, memur maaşlarına yapılacak olan enflasyon farkı zammının da yetersiz kalacağı apaçık ortadadır.
Memurların enflasyona ezdirilmesi, hem memurların hem de ailelerinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Gün geçtikçe gıdadan akaryakıta, giyimden enerjiye her ürüne 2 yıllık süreçte Toplu Sözleşme masasında yapılan zam oranından daha çok zam yansımaktadır. Öncelikle, enflasyonun hızla artan maliyetlere yetişemeyen maaşlar üzerindeki baskısının, memur ve ailelerinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Toplu Sözleşme masasının daha sık toplanması, ekonomik değişikliklere daha hızlı adapte olunabilmesi açısından önemlidir.
Sağlık profesyonellerinin alım gücünün erimesi ve memurların refah payını alamamaları, adaletsiz ekonomiyi göstermektedir. Bu noktada, Toplu Sözleşme zammının ve enflasyon farkının gerçek enflasyona uygun olarak belirlenmesi gerekiyor. Ayrıca, sarı sendika ve Toplu Sözleşme masasındaki hayal kırıklığına dikkat çekerek, memurların çıkarlarını savunmak adına daha etkili adımlar atılmalıdır.
Son olarak, enflasyon farkının sadece bir kazanım değil, emeğin karşılığı olduğu ve gerçek enflasyon rakamlarından sapmamalıdır.
Memur enflasyon zammı için, TÜİK verileri baz alınmaktadır.Enflasyon farkı; ZAM veya KAZANIM değildir.

ENFLASYON FARKI ZAM VEYA KAZANIM DEĞİLDİR.
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!