Gebe veya Süt İzni Kullanan, Okul Çağında Küçük Çocuğu Olan Sağlık Personelinin Mağduriyeti Giderilmelidir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 13 Mart’ta yayımladığı “Personel İzinleri” konu başlıklı yazısı ile Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan kamu personellerinin idari izinleri konusunda yeni düzenleme yapıldı. Gebe yada süt izni kullanan personel dahi mağdur edildi.

Yapılan yeni düzenleme ile;

  • Yasal mazeret izinleri dışında (doğum, ölüm, analık, hastalık, refakat) bakanlığın merkez ve taşra teşkilanda görev yapan tüm personelin, “ikinci bir emre kadar” yıllık izinleri durdurulmuştur.
  • Yurt dışından ülkeye giriş yapan personelin, dönüş tarihinden itibaren 14 gün evde tecrit oldukları sürenin mesai günlerine denk gelen kısımları idari izinli olarak sayılmaya devam edilecektir.
  • Kanser hastaları ve organ nakli olan personele verilecek olan idari izin konusunda kurum amirleri değerlendirecek ve izinli sayılıp sayılmayacaklarına kurum amirleri kazar verecek.
  • Belirtilen izinlerin dışında herhangi bir izin uygulamasına gidilmeyecektir.

Sağlık Çalışanları Tepkili…

Aynı gün içinde yayımlanan 2 farklı yazı ile karşılaşan sağlık çalışanları ilk yazıda hamilelerin, yasal süt izni kullananların, engelli olarak istihdam edilenlerin, yönetici pozisyonunda çalışanlar hariç 60 yaş ve üzeri olan personellerin, dezavantajlı grupta bulunanların (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diyabet, kalp damar hastalıkları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) 16 Mart tarihinden itibaren 12 gün boyunca idari izinli sayılmışken neden bu karardan dönüldüğü hakkında bilgi verilmedi.

Birçok bakanlığın personeline korona virüs önlemleri çatısı altında idari izin verdiği bilinmektedir. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararla eğitime 30 Mart tarihine kadar ara verilmiştir. Görevde olan sağlık personelinin okulların tatil edilmesi ile birlikte çocuklarının evde yalnız kalacağı, tüm aktivitelerin iptal edilmesi nedeniyle kreşe de gönderemeyecekleri dikkate alındığında özellikle okul çağında çocuğu olan sağlık personeli mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedir.

14 Mart Tıp Bayramı Buruk Kutlanıyor…

İnsanların en çaresiz anlarında yanında bulunan, yardıma ihtiyaç duyan herkesin imdadına koşan, virüs salgını ile boğuşan dünyada her zaman olduğu gibi en ön saflarda mücadele eden, zaman ayrımı gözetmeksizin gece gündüz hizmet veren ve verdiği hizmet boyunca kendi ailesinden çocuklarından ayrı olan sağlık personelinin eğer sağlık hizmetlerinde “ciddi bir aksamaya neden olmayacaksa” en azından; “Hamilelerin, yasal süt izni kullananların, engelli olarak istihdam edilenlerin, 60 yaş ve üzeri olan personellerin, dezavantajlı grupta bulunanların, bağışıklık sorunu olan; kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diyabet, kalp damar hastalıkları, organ nakli olanlar, kronik hastalar bulunan personelin idari izinli sayılması gerekmektedir.

 

Gebe veya Süt İzni Kullanan, Okul Çağında Küçük Çocuğu Olan Sağlık Personelinin Mağduriyeti Giderilmelidir
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!