featured

Genel Başkan Yardımcımız Murat Yıldız; Yetkili Sendika Temsilcileri Baskı Yapıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genel Başkan Yardımcımız Murat YILDIZ yapmış olduğu açıklamada;  Pandemi sürecince sağlık çalışanlarımızın her daim görevlerini büyük bir özveri ile hayatları uğruna önce insan Sağlığını düşünen, sağlık ordusu 7/24 mesai kavramı olmadan verilen görevleri yerine getiriyor.

Maalesef yetki dönemi yaklaştıkça yıllardır değişmeyen yetkili sendika baskıları da her geçen gün artmaktadır. Sadece yetki döneminde üyeleri hatırlayan diğer aylarda ise üç bilinmezi oynayan bu zihniyete birilerinin artık dur demesi gerekiyor. İstifa eden ya da etmek isteyen üyeleri yetkili sendika temsilcilerinin baskılarına maruz kaldıklarını belirten Liyakatli Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı YILDIZ kurum çalışanlarının herhangi bir sendikaya serbestçe üye olabildikleri gibi üyelikten de çıkabileceklerini söyledi.

Herhangi Bir Sendikaya Üye Olma ve Üyelikten Çekilme Yasayla Güvence Altındadır.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 14, 16 ve 18. Maddelerinin Sendikalara üye olmayı ve üyelikten çekilmeyi güvence altına aldığına dikkat çeken, Murat YILDIZ “Kamu işvereni kamu görevlileri arasında sendika üyesi olmaları veya olmamaları nedeniyle bir ayırım yapamaz.” Hükmünün ihlal edilmesi halinde fiilin suç teşkil edeceğine vurgu yaptı.

TCK m.118’de göresendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçunun cezası şu şekildedir:

Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır (TCK m.118/1).Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur (TCK m.118/2).

Yetkili Sendika Temsilcileri Baskı Yapıyor

Liyakat-Sen Genel Başkan Yardımcısı Murat YILDIZ, kanun maddelerinde açık ve net hükümler bulunmasına rağmen il ve ilçe Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında, yetkili sendika iş yeri temsilcileri ve il, ilçe yönetim temsilcileri, İdarecilerin, isimlerini kullanarak, onlarında zan altında bıraktığı, tüm sendikaların üyelerine baskı yaptıklarını belirterek, nasıl baskı yaptıklarını da şu şekilde açıkladı:

İşte Bu Şekilde Baskı Yapılıyor!

1-Yetkili sendikadan istifa eden üyelerin istifa formlarını ve yeni üyelik formlarını işleme koymayarak ya da koyulması durumunda istifa eden üyelerin adına kendilerinin hazırladığı üyelikten çekilme iptali dilekçeler imzalattıkları.

2- Sendikalarından istifa eden memurlara; “istifa ederseniz işleriniz zorlaşır, bulunduğu yerlerinin değiştirileceğini üyemiz olursanız ya da istifa etmezseniz sizi her türlü korur kollarız” gibi bu ve buna benzer ayrımcılık yapmakta ve baskı kurmaktadırlar.

3- Geçici görevde bulunan sağlık çalışanlarının görev yerlerine döndürmek, ya da bulundukları yerlerden geçici görevlendirme yapacakları tehdidiyle istifanın önüne geçmeye çalıştıkları

4- Eş, Dost Akraba araya sokarak mecbur bıraktırma

5- Yöneticilerin bile haberi olmadan, idarecilerin adını kullanarak, üye olduklarında veya üyelikte kalmaları şartıyla bir takım ayrıcalıklar ve sözler verilmesi.

6- İstifa eden ve boşta kalan sağlık çalışanlarının kendilerine geçmemesi durumunda başka sendikaya geçmemesini sağladıkları.

Bu ve bunlara benzer sayısız şartları öne atarak her türlü yola başvuruyorlar. Biz Liyakatli Sağlık sendikası olarak bu yetkili fakat bunca yıldır, sağlık çalışanın omuzlarında yük olmaktan başka bir faydası olmayan sendikaya artık

DUR DİYORUZ.

Vefakar ve cefakar kahraman sağlık çalışanlarımıza sesleniyorum; Etkili sendika olmak için yetkili sendika olmaya gerek yoktur sadece dik durun yeter ve gücümüze güç kuvvet katın ‘ki haklarınızı daha iyi savunalım biz birlikte güçlüyüz.

Genel Başkan Yardımcımız Murat Yıldız; Yetkili Sendika Temsilcileri Baskı Yapıyor
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!