featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. 21. YÜZYIL BİZİM YÜZYILIMIZDIR! ÂMÂ ÖNCE LİYAKAT

21. YÜZYIL BİZİM YÜZYILIMIZDIR! ÂMÂ ÖNCE LİYAKAT

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

21. YÜZYIL BİZİM YÜZYILIMIZDIR

Sağlık Liyakat-sen Genel Başkan Yardımcısı Murat YILDIZ Liyakati anlattı:

21. Yüzyıl bizim yüzyılımızdır. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Âmâ önce LİYAKAT…Liyakatin olduğu yerde meseleler kendiliğinden çözülür.
Öncelikle belirtmeliyim ki, iş analizi kavramından yoksun kurumlar, ne adaleti ne de eşitliği sağlayabilir. Adaletin ve eşitliğin olmadığı yer de, güçlü haklı, zayıf haksız olur.

Böyle yerlerde insanlar, bana da zarar vermesinler diye susmak zorunda bırakılır. Çalışan, başarının paydaşıdır. Lakin bu paydaşlık çalışandan esirgendiği yerde çalışma isteği, gayreti azalır. Suçu gayretli çalışmayanda değil, gayretini kıran sebeplerde aramak gerekir ki, bu liyakatsizliğin sebeplerindendir.

Liyakatli olmak, liyakate önem vermek, esasında haklarımızı korumak ve kollamakla eş değerdedir. Yapı olarak yönetim sürecinde, yönetici adaylarında olması gereken vasıflara baktığımızda, özellikle şu beş özellik konusunda dikkatlerinizi çekmek isterim.

1- Beşeri Yapı Bilgisi: Yani insan kaynakları konusunda ki tavrı, tutumu nasıl?

2- Mali Yapı Bilgisi: En azından, mali mevzuat ile muhasebeleştirme, bütçe, analiz gibi konularda bilgisi var mı?

3- Fiziki Yapı Bilgisi: Bir iş için her türlü fiziki bina, malzeme, araç gereç ve benzeri konularda tedarik, oluşturma, eksikliği giderme kabiliyeti nasıl?

4- Teknik Yapı Bilgisi: Zamanın getirdiği teknolojik imkanları kullanma ve kullandırma yeterliliği nasıl?

5- Hukuki Yapı Bilgisi: En önemlisi de yukarıda saydığım dört maddeyi hukuki çerçeve içerisinde yapıp yapmadığı hususudur.

Şayet bu beş maddeyi özümsemiş bir yönetici, ulaşmak istediği hedef yapıya doğru adım atarken, çok daha sağlıklı adım atacak, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasında rol oynayacaktır. Yerli ve milli kaynakların heder olmamasında, bu yüzden liyakatin önemi büyüktür. Artık, yönetim işinden anlamayan fakat amir statüsüne bir şekilde gelmiş olan sözde yöneticiler, devlet yönetiminde rol almamalıdır.

Altını çizerek ifade ediyorum Alamamalıdır. Sendikalar, sadece çalışanı değil, devleti de korur, kollar. Yönetici işini yapmada bilmesi gerekenlerin en azından asgarisini bilmek zorundadır. Liyakat meselesinin çözümü demek; huzurun, sevginin, birlikte güzel işlere imza atmanın, mutluluğun görünmeyen yüzü demektir. Medeniyetimizin, dünyaca daha fazla tanınır, bilinir, kabul edilir hatta hayranlık duyulur hale gelmesidir.

Liyakat, kendimize gelmek, özümüze dönmek, aslımıza rücu etmek demektir. Bazıları abartılı konuştuğumu zannedebilir fakat, anlattıklarımın fazlası vardır, eksiği yoktur. Boşuna söylenmiş bir söz değildir. “LİYAKATİ ÇÖZERSEK 21. YÜZYIL TÜRKLERİN YÜZYILI OLUR.” Sözü. Liyakat Sen üyeleri olarak hepimiz bu şuurla, sendikamızın ne denli önemli bir misyon yüklendiğinin farkına vararak, bu doğrultuda hareket etme mesuliyeti içerisinde olduğumuzu unutmamalıyız. İfadedeler ini kullanılarak sözlerini tamamladı.

21. YÜZYIL BİZİM YÜZYILIMIZDIR! ÂMÂ ÖNCE LİYAKAT
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!