featured

Kamu dışı aile sağlığı çalışanları üvey evlat muamelesi görüyoruz

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile sağlığı çalışanları sözleşmenin feshedilmesi durumunda, kadrosu bulunan personeller eski kadro yerlerine dönebilme hakkına sahipken, kamu dışı aile sağlığı çalışanları işiz kalmaktadır. Aile hekimliği sözleşme fesihlerinde çalışanlara iş sonu tazminatı/kıdem ve ihbar tazminatı ödenmiyor. Aile hekimliği uygulama yönetmeliğinde, aile hekimliği sisteminde çalışan herkesin kadro yeriyle irintili olduğu vurgusu yapılırken ve bu personellerin emeklilik, özlük hakları kadro yerinde ödenirken, kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının bu hakları göz önünde bulundurulmamıştır. Doğum yapan bayan personellerin ücretsiz izin haklarında, izin bitimine müteakip kamuya geri dönerek işlerine devam etme hakları varken, kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının doğuma bağlı ücretsiz izin hakları olmadığı halde, kamuda çalışma hakları yoktur. Hastalığa bağlı, sağlık sorunları dolayısıyla 1 yıl ile 6ay (180 gün) rapor alınması durumunda sözleşme yetkili merciler tarafından fesh edilmekte ve çalışma hakkımız elimizden alınmaktadır. Erkek çalışanlarımızın askerlik, bayan çalışanlarımızın ise evlenmelerinden dolayı aile hekimliğinin sözleşmesinin feshi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatından doğan haklardan faydalanamamaktadır. Evlenen çalışanlarımızın eş durumu ve yer değiştirme hakkı kamu dışı aile sağlığı çalışanlarında yoktur. yeni düzenlemeler  ile

KADRO TALEBİ: Tüm kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmesini beklemektedirler. Tüm çalışanlara kadro verilmesinde sorun yaşanacaksa eğer ilk etapta çalışma sürelerine bakılarak kadro verilebilir. örnek; en az  1 yıl veya 2 yıl çalışma şartı  yok sayılmamalı ve yapılacak yeni düzenlemeler ile mağduriyetleri ortadan kalmalıdır.

4-B SÖZLEŞMELİ KADRO TALEBİ: çalışanların diğer bir talebi 4-B statüsüne geçirilmeleri en azından 4-B pozisyonunda iş güvencesi olup, gelecek kaygısının nispeten ortadan kaldırılması.

EŞ DURUMU TAYİN TALEBİ: Kadro ve iş güvencesinden bu pozisyonda çalışanların tayin hakkı  olmadığı için, birçok evlilik boşanmayla sonuçlanmış veya parçalanmıştır. Konu ile ilgili olarak en azından kadro verilmesi dahil eşlerin yanında tayin hakkı tanınması.

BECAYİŞ HAKKINDA TALEP: Aynı pozisyona sahip kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına bölge gözetmeksizin gerekirse bir defaya mahsus olmak şartı ile becayiş hakkı tanınması.

İZİNLER HAKKINDA TALEP: 557 sayılı kanuna tabi olarak 4-A pozisyonunda çalışanlarına tanınan izin haklarını n aynı şekilde kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına tanınması.

TAZMİNAT TALEBİ: 1474 sayılı kanunun 14.maddesinde çalışanlarına belli şartlar oluşturduğunda kıdem tazminat hakkı tanınmaktadır. Ancak kamu dışı aile sağlığı çalışanları bu haktan mahrum edilmektedir. Bu haksız hukuksuz durumun ortadan kaldırarak iş sözleşmesinin tek veya çift taraflı feshi sonucunda tazminat hakkının verilmesi.

Konudan anlaşıldığı gibi yıllardır haklarında düzenleme yapılmayan aile sağlığı çalışanlarının çalışma alanların dan yalnızlığa itilmiş ve psikolojik olarak yıpranmışlardı. İş güvencesi ve yer değiştirme hakları olmadığı  için , aile birliğini koruyamayıp boşanmalar, iş sözleşmelerini fes edenler ve psikolojik destek alanlar olmuştur. Kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının beklentisi bir an önce yumak haline dönüşen sorunlarının ve beklentilerinin yerine getirilmesidir.

Kamu dışı aile sağlığı çalışanları üvey evlat muamelesi görüyoruz
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!