featured
  1. Haberler
  2. Gündem
  3. ANESTEZİ TEKNİKERİ VE TEKNİSYENLERİNİN MESLEKİ SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR!!!

ANESTEZİ TEKNİKERİ VE TEKNİSYENLERİNİN MESLEKİ SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR!!!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık liyakat-sen Genel Başkan Yardımcısı Murat YILDIZ Anestezi Tekniker ve Teknisyenlerinin sorunlarını çözüme kavuşturulması gerektiğini, bunun için Sağlık bakanlığı ve Bürokratlarının destek vermesi için talepte bulundu.

1- Anestezi tekniker ve teknisyenlerin resmi görev tanımı bulunmamaktadır. Resmi görev tanımlarının olmaması durumu, hastanelerde faal olarak icra etmek zorunda oldukları uygulamaların hukuksal geçerliliği olmaması sorununa sebep olmaktadır. dolayısıyla Anestezi ve teknisyenlerin, her şeyden evvel, resmi görev tanımlarının yapılması ve aşağıda belirtildiği şekilde resmiyete geçirilmesi gerekiyor.

Görev tanımı : Anestezi tekniker ve teknisyenleri ameliyata alınacak hastanın, Anestezi ve reanimasyon uzmanı kontrolünde, ameliyat öncesi (Preop), ameliyat esnası ve ameliyat sonrası (post-op) takip, uyutma ve uyandırma, solunum değerlerini takip ve kayıt etme, anestezi ile alakalı teknik cihazların kullanımı, bakım ve kontrol işlemlerini yürütür.

Yoğun bakımlardaki ventilatör cihazlarının sorumluluğu anestezi tekniker ve teknisyenlerine aittir. Ayrıca ventilatör cihazlarına bağlı olan hastaların solunum değerlerini takip ve kayıt eder. Anestezi tekniker ne teknisyenleri ameliyathane, resisütasyon, mavi kod, yoğun bakımlarda endotrakeal entübasyon, nazogastik sonda takılması, intravenöz kateterizasyon, intravenöz ilaç uygulama, devam eden sedatiflerin ve inotropların takibi, anestezi hekimiyle koordineli şekilde yönetim ve uygulamasında görev alırlar. Bunların yanı sıra dış anestezi uygulamalarında da uzman doktor eşliğinde görev alırlar. Yukarıda bahsi geçen hususların tümü anestezi tekniker ve teknisyenlerin sorumluluğu altındadır ve dahi görevleridir.

2- Anestezi teknikerleri olarak iki yıllık ön lisans programında eğitimini ve öğretimini aldıkları en önemli husus hasta solunum fizyolojisi, anestezi cihazları ve ventilatörlerdir. Hasta solunumuyla ve ventilatör cihazlarının kullanımı açısından branşları gereği uygulama olarak daha donanımlılar. Bu sorumluluğun tümüyle anestezi tekniker ve teknisyenlerin verilmesini talep ediyoruz. Zira yoğun bakımlarda kullanılan opioid, sedatif, analjezik ve anestezik ilaçlarının uygulamasının doğru yapılabilmesi, bu ilaçların uygulandığı hastaların takibinin yine doğru bir şekilde yapılabilmesi, ilaveten gerektiği durumlarda entübasyon işleminin zaman kaybetmeden ve sağlıklı olarak yapılabilmesi, bu hastaların solunum ve genel durum takibinin yapılması ilaveten hastaların raporlandırılması için anestezi tekniker ve teknisyenlerine zaruri ihtiyaç vardır. Bu sebeple yoğun bakımda kadro açılmasını talep ediyooruz.

3- Hastanelerin en önemli sağlık personellerinden olan anestezi tekniker ve teknisyenleri her yıl katlanan mezun sayısı ve buna paralel olarak azalan kamuya alımlar sebebiyle 80 bin mezun sayısına ulaştı. Seksen bin mezuna göre anestezi tekniker ve teknisyen alımları yetersiz kalmaktadır. Bu yığılmanın önüne geçilmeli ve daha sağlıklı sayılarla mezun verilmelidir.

Üniversite hastaneleri de sözleşmeli alımda isme yönelik talepte bulunmamalı istenilen belge, çalışma şartlarını vs. belli bir kişiye yönelik yapılmamalıdır; anestezi alımlarında daha adil, daha adaletli olunmalıdır.

Anestezi tekniker mezun sayısı her geçen gün artmaktadır, yapılan atamalar da bunun her geçen gün artacağını göstermektedir. Özellikle özel üniversitelin mezun sayısının fazla olmasıyla birlikte istihdam sağlama konusunda yetersiz olmaları da bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Bu durumun önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı, YÖK ve üniversiteler ortak bir çalışma yürütüp üniversite kontenjanlarını azaltabilirler.

Anestezi tekniker ve teknisyenlerinin talepleri sizler tarafından dikkate alınması sayesinde hem mezun sayısının alınması önlenecek, hem de daha nitelikli anestezi teknikeri yetiştirilecek. Diyen Sağlık Liyakat- Sen Genel Başkan Yardımcısı YILDIZ

“Sağlık Bakanlığı ve Bürokratlarımızın diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte komisyon oluşturularak anestezi tekniker ve teknisyenlerinin sorunlarının çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz.” Dedi.

ANESTEZİ TEKNİKERİ VE TEKNİSYENLERİNİN MESLEKİ SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR!!!

Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!