featured

Bingöl “Eyt ile birlikte Staj Mağduriyeti’ de Çözülmeli!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere uzun zamandır politikanın gündeminde, ne oldu ne olacak diye meşgul eden Eyt ile birlikte, Staj yasası nihayetinde sonuca yaklaşıyor. Sağlık Liyakat-Sen İstanbul İl Başkanımız, Ramazan BİNGÖL:

Uzun bir süredir EYT mağdurlarının baskı ve mücadeleleri sonuç verdi. Konuya dair açıklamalar yapıldıktan sonra EYT’nin çıkacağını hep beraber öğrenmiş olduk. Tabi mağduriyet giderilecek derken aslında mağduriyetin içinde de mağduriyetin olabileceğini görmüş olduk. Ne mi o mağduriyetler, gelin hep beraber bakalım. Önce; 99 öncesi stajların SGK girişi olarak sayılmayacağına dair geri bildirimlerle tekrar mağduriyetlerin devam edeceği görüldü. Öyle ki yapılan baskılar sonuç vermiş gibi görünüyor ki konuya dair açıklamalar geldi. Ama gelin görün ki yine mağduriyet içinde mağduriyeti olan bir sağlık ordusu var. Nasıl mı?
Şöyle ki;
1986 tarihli,3308 sayılı meslek liselerine zorunlu staj yasasından, 2004’te Sağlık meslek liseleri MEB’e devredilene kadar, yani 1986-2004 arası,18 yıl boyunca hiçbir sağlık stajyerine SSK girişi (iş kazası ve meslek hastalığı sigortası dediğimiz kısa kollara tabii sigorta bile)bildirimi yapılmamıştır.

Staj başlangıç tarihi 4a tescil tarihine işlenmemiştir. Bu durumdan dolayı da resmiyette gözükmemektedir.
Bundan dolayı EYT Staj Yasası çıksa bile çoğunluğu kamu görevi ifa eden sağlıkçılar mağdur edilecektir. Yasalar gereği staj yapanlara SGK girişi yapılırken 1986-2004 arası zorunlu staj yapmış bütün sağlık stajyerlerinin hakkı yenmiş, yapılan hataların yıllar sonra önümüze ne şekilde çıktığı apaçık görülmüştür.
Zorunlu Staj yaparken sigorta başlangıcı yapılmış olması gereken sağlıkçının sigorta girişi yapılmamış sağlıkçıların mağduriyeti 18 yıl sonra gün yüzüne çıkmıştır.

Mağduriyetlerinin tekrarlanmaması adına 1984-2004 yılları arasında zorunlu staj yapan sağlıkçıların zorunlu staja başladıkları günün SSK başlangıcı sayılmasını mağduriyetlerin giderilmesini yetkili mercilerden talep ediyoruz. Dedi.

Bingöl “Eyt ile birlikte Staj Mağduriyeti’ de Çözülmeli!
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!