featured

Biyologların Sorunları Çözüm Bekliyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Canlılarla ilgili bir bilim dalı olan Biyoloji, meslek olarak önemli bir daldır. Aynı zaman da bilimsel olarak da önemli bilim dalları arasındadır.

Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkan Vekili Murat YILDIZ Biyolog çalışanlarımızın çözülemeyen sorunlarını dile getirdi.

Türkiye’de yaklaşık 200 bini bulan biyolog var. Ancak 100 bin kadarı aktif olarak görevi icra ediyor. Bunların 20 bin kadarı da kamuda çalışıyor.

Bugün ülkemizde üniversitelerden yılda 6000’in üzerinde biyolog mezun olmaktadır. Her on kişiden yalnız biri kendi mesleğiyle ilgili çalışabilmektedir.

Biyologlar için çok sınırlı sayıda bir atama kadrosu açılmaktadır bunun artırılarak istihdam yaratılmalıdır.

Biyologların görev tanımlamaları çok geniş bir yelpazeyi içine aldığı kadar, yaptıkları işin uzmanlık yeteneği gerektirdiği unutulmamalıdır. Biyologların, mesleki olarak Sağlık Hizmetleri Sınıfında olmaları gerekirken, daha düşük öğrenim gruplarıyla aynı kategori de değerlendirilmeleri, bu mesleğe ülkemiz de hiç değer verilmediğini göstermektedir.

Biyologlar, Fen/Fen-Edebiyat Fakültesi mezunu Fizikçi-Kimyager gibi en az 4 yıllık fakülte mezunu olmalarına rağmen temel bilimcilerden farklı olarak, hem de ilgili hizmet sınıfının hep yardımcı sağlık personeli ve diğerleri kapsamında yer almaktadırlar. Örneğin biyologlar hastanelerde Laborant kadrolarında çalıştırılmaktadırlar.

Biyologların sorunlarının bir an önce çözülerek, mesleğe gereken önemin verilmesi, mesleğin tanıtılması ve saygınlığının kazandırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
Biyologların Özlük hakları ivedilikle düzenlenmelidir.

Sağlık Liyakat-Sen olarak çalışanların sosyal ve ekonomik anlamda en iyi şartlarda yaşamaları için bugüne kadar yaptığımız mücadeleyi bundan sonra da sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz. Dedi.

Biyologların Sorunları Çözüm Bekliyor!
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!