featured

Demirel ; BANKA PROMOSYONLARINDA KRİZ BAHANE KAR ŞAHANE !..

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı Mehmet DEMİREL yapmış açlıklamada ; Banka promosyonu ödemeleri ile ilgili 2019 yılında Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Promosyon anlaşması 60 ay için 5.700 TL ,Van İl Sağlık Müdürlüğü 38 aylık süreç için alacağı maaş promosyonu 7.615 TL , Muğla İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı tüm personellerin aylık maaş ve ücret ödeme banka promosyon protokol ihalesi tek seferde 6.520 TL ,Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 48 ay için 4.680 TL şeklinde anlaşmalar yapılarak poromosyon paraları ödendi.

Demirel ; Bu yıl Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında görevli personelin banka maaş promosyon ihalesi sonuçlandı. Buna göre bakanlıkta çalışan sağlık çalışanları 12.000 TL banka promosyonu ve tüm çalışanlara 500 TL de alışveriş çeki verildi . 26.02.2022 tarihinde Burdur İl Sağlık Müdürlüğü maaş promosyon anlaşması 18.200 TL ‘dır . Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen banka promosyon ihalesinde sağlık çalışanı tek seferde peşin olarak, 16.850 lira promosyon almaya hak kazanarak imzalar atıldı. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Şubat 2022 tarihinde 5 yıllık anlaşma yapılmış olup, tek seferde 13.900 TL tutar üzerinden Yapı Kredi Bankası ile imzalar atıldı.

Demirel; 2019- 2021 yıllarında yapılan banka promosyon protokolü ile Ankara, İstanbul , Van , Muğla, Aydın gibi ilerde çalışan personellerin sayıları küçümsenmeyecek kadar fazla iken, traji komik poromosyon tutarları 60 ay gibi uzun vadede maksimum kazanım sağladık diye lanse edilirken, 2022’de yapılan maaş promosyon ödemeleri baz alındığında 2019 ile 2021 yılları arasında imzalanan maaş promosyonları kazanımdan ziyade ciddi kayıpların yaşandığı açıkça görülmektedir.

Pandemi mi şartları mı?
Resmi kurumları parselleyen bankalar mı?
Kurum amirleri mi?
Kamu çalışanlarının hakkını korumayan yetkili sendikanın kurum temsilcileri mi?

Talebimiz;

1- Haksız rekabetin önüne geçmek için maaş promosyon ihalesi yapmadan önce, Kamu ve Özel Bankaların tamamına teklif mektuplar gönderilmeli , gönderilen teklif mektupları ihale dosyasında muhafaza altına alınmalıdır. Yapılan ihaleler şeffaf olmalıdır.

2– Banka promosyon protokol ihalesi yapılırken noter huzurunda , canlı olarak yayınlanması ve kurumların web sitelerinde ilan edilmesi,

3-2019 ile 2021 yılına kadar yapılan tüm banka promosyon anlaşması süreleri 1 yıl ile sınırlandırılması yada verilen banka promosyon ödeme tutarları yapılacak ek porokol anlaşması ile kamu çalışanlarının kayıpları günümüz koşullarına göre revize edilmelidir.

4- Resmi kurumlar ile bankalar arasında yapılan promosyonlar arasındaki uçuruma örnek vermek gerekirse;
Titck ile Yapıkıredi bankası arasında yapılan anlaşma 4 yıllığına imzalanmıştır. Titck da kişi başı 4860 lira ödenirken, 7 ay sonra Burdur il sağlık müdürlüğü ile aynı banka arasında yapılan maaş promosyonu anlaşması neticesinde kişi başı promosyon ücreti 18.200 lira ödenecektir . Burdur il sağlık müdürlüğü çalışanları ile Titck çalışanları arasında ki promosyon farkı 13.520 lira ciddi fark oluşmuştur. Burada bir yanlış var. Ya banka genel müdürlüğü bankayı zara uğrattığı gerekçesiyle Burdur Yapıkıredi şubesine zimmet çıkarmalı ya da Sağlık Bakanlığı kişi başı 13.520 lira zarara uğratan Titck yetkilileri hakkında idari soruşturma başlatmalıdır .

Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde yanınlamış olduğu promosyon genelgesini yukarıdaki saydığımız 4 maddeyi baz alarak yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz. Çünkü 6 aylık zaman diliminde aynı banka, Her iki kamu kurumda ki promosyon farkı, A kuruma 1 lira ödeme yaparken , B kurumuna 3 katı ödeme yapılmıştır. Bu yapılan haksız poromosyon ödemeleri biran önce telafi edilmelidir. diyerek sözlerini tamamladı.

Demirel ; BANKA PROMOSYONLARINDA KRİZ BAHANE KAR ŞAHANE !..
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!