featured

Demirel ; Sağlık bakanlığı son üç personel alımlarında ebe hemşire dışında ki branşlardan bir elin parmaklarını sayısınca alım yapıyor!…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkanı Mehmet Demirel yapmış olduğu açıklamada ; Sayın Sağlık Bakanımız 22 Ağustos 2022 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ‘’Sağlıkta Beyaz Reforma destek kuvvet, 85 Bin yeni çalışma arkadaşı! Görülmemiş başarılar için görülmemiş büyüklükte bir kadro açılıyor. Gözümüz aydın.’’ Mesajı ile yeni sağlık alanında, 85 bin yeni çalışma arkadaşımızın sağlık ordusuna katılması sağlık camiasının omuzlarındaki yükü hafifletecektir. Elbette ama uzun süredir Atama bekleyen sağlıkçılar ve aileleri sağlık bakanımız tarafından verilen atama müjdesi ile büyük bir heyecan sarmış durumda ve 85 bin yeni çalışma arkadaşları arasında hangi kadrolarının olduğunu bu kadroların hangi meslek sınıflarını kapsadığını ve atama bekleyen 39 branştan toplam 740 bin atama bekleyen sağlıkçılarımız merak ediyor.

Demirel ; Maalesef ‘’18 Mart 2022 tarihinde kamuoyuna duyurulan ve olan 10 bin sağlık çalışanı alımında %70 lik kısmı ebe ve hemşirelerden oluşan, yeni alım ve bir önceki alımlarda da açıkça görülmektedir. Sayın Bakanım sizlinde mektubunuzda zikrettiğiniz kalan 37 branş için alınacak sayı yaklaşık 3 bin kişiye tekabül etmektedir. 37 branş dağılımına baktığımızda bazı branşlarda beşer onar kişi düşerken bazı branşlarda hiç bir alım olmaması yeni mezunların heveslerini kırılmış ve Yeni açılan sağlık lisans ve ön lisans bölüm mezunları kendilerini değersiz hissetmelerine sebep olmuştur.’’

Demirel; Kurum içi birkaç haftalık kurslar ile sertifikalı sağlıkçıları yetiştirilmekte ve taşeron şirketler üzerinden ucuz iş gücü olarak çalıştırılmaktadırlar. 740 bin işsiz diplomalı sağlıkçı yetmezmiş gibi, şimdi de sertifikalı sağlıkçılar türedi. Gittikleri birkaç aylık kurslarla sertifika alıyorlar ve kamuda bile çalışabiliyorlar. Bugün hangi hastaneye giderseniz gidin mutlaka sertifikalı bir sağlıkçı bulacaksınız.

Demirel ; Atama bekleyen 39 branştaki mezun sağlıkçılarımız eşit ve hakkaniyet ilkesi esas alınarak yetmez ama kısmi olarak yıllara eşit bir şekilde atamlar yapılarak sahadaki esik olan branşların boşluğu alan ve bölüm mezunları ile çözüme kavuşturulmalıdır.
Sayın bakanım size Sağlık Liyakat-Sen sendikası olarak bir teklifimiz var;

39 branşta mezun olan sağlık lisans ve önlisans mezunları eşit ve hakkaniyet ilkesi baz alınarak alınarak, alınacak olan 85 bin sağlık personeli aliminda, ebe hemşire kadrosunda olup sertifika ile diyaliz, ENF, odyometri gibi birimlerde çalışanlar bir an önce aslı kadrolarına döndürülmeli bunlardan boşalan yerlere ilgili bölümlerin mezunlar atananmak suretiyle atama bekleyen 740 bin yeni mezun sayısı bir an önce eritilmelidir.

Takdir Sayın Sağlık Bakanımızındır konun Sağlık Liyakat-Sen olarak takipçisi olacağımız hususunu bilgilerinize arz ederim.

Demirel ; Sağlık bakanlığı son üç personel alımlarında ebe hemşire dışında ki branşlardan bir elin parmaklarını sayısınca alım yapıyor!…
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!