featured
  1. Haberler
  2. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler
  3. SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN KINAMA DEKLARASYONU!!

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN KINAMA DEKLARASYONU!!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma Bakanı Vedat BİLGİN’İN 6.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonrasında kamuoyuna yaptığı açıklamada ifade ettiği “Merdiven Altı” tabiri ile 4688 sayılı yasa ile kurulan STK Sivil Toplum Kuruluşlarından kınama deklarasyonu tepkimizi dile getirdik.


Yaklaşık 6 milyon memur ve memur emeklisini doğrudan ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşme müzakereleri, 1 Ağustos 2021 tarihi itibariyle başlamış, sözde yetkili sendika ve Kamu-Sen Konfederasyonu iş birliği ile hükümete sunulan ortak teklif neticesinde 23 Ağustos 2021 tarihinde, çalışma bakanı Sn. Vedat Bilgin’in kamuoyuna yaptığı müzakere sonuçları temalı açıklama ile sonlanmıştır. Toplu sözleşmeden umudunu başlamadan yitiren kamu çalışanları ‘bir ihtimal içgüdüsü’ ile yapılan açıklamayı heyecanla takip ederken, Sn. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, tüm basın mensupları ve kamuoyunun önünde; %1 ve üzeri sendikalaşma oranına haiz olmayan, bir nevi yeni kurulan ve mesleki örgütlenme sürecine devam eden sendikaları işaret ederek ‘sendika adı altında kurulan ama sendikal faaliyet yapmayan, başka işlerle uğraşan, birtakım merdiven altı yapılanmalar’ ibaresini kullanmıştır.


Sendikalaşma prosedürlerinin 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’na göre yapıldığı, aynı kanunun Birinci Bölüm, Kuruluş Esasları başlıklı 4’üncü, 5’inci, 6’ncı ve 7’nci Maddeleri ’ne binaen sendikaların kurulduğu, kurulan sendikaların uygun süreçleri tamamlamasının ardından dosya numaralandırılmasının yapıldığı, tescil ve yasal bağlılık süreçlerine dair sorumluluğun üstlenildiği, tüm bu aşamalara yönelik uygulamada görevli Bakanlığın eski adı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, yeni adı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olduğu, bunun tüm sendikalar, ilgili yöneticileri, Bakanlık bürokratları ve en önemlisi de Sn. Bakan tarafından iyi bilindiği doğal bir gerçektir. Bilinen bariz hakikatlere rağmen, kullanılan bu hakaret ari ifade; 6. Dönem Toplu Sözleşme Tebliği’nin ‘Toplu Sözleşme İkramiyesi’ başlıklı 23’üncü Maddesi’nde %1’lik sendikalaşma barajı olarak yer almasıyla, 25/08/2021 tarihli Resmî Gazetede yayımlanarak tasdiklenmiş, üslup dışı tavır ve halis olmayan menfi niyetler ne yazık ki yasal bir zemine taşınmak istenmiştir.


Toplu Sözleşme tiyatrosunun milyonlarca memur ve memur emeklisini yok sayması, göstermelik kazanım nidaları ile memur kesiminin kandırılmaya çalışılması bir yana mutabakat sürecinde hükümeti temsilen masaya oturan bir Bakanın, kendi Bakanlığı tarafından süreçlerini yürüttüğü sendikalar ve ilgililerine ‘merdiven altı yapılanmalar’ ibaresini kullanması kabul edilemez bir durumdur. Sayın Bakanı bu bilinçli hakareti nedeniyle esefle kınıyoruz.
Kamu Sendikaları, ilgili yöneticileri ve üyeleri olarak;

Sn. Bakandan yine kamuoyunun ve basın mensuplarının karşısında özür beklemekteyiz. Sn. Bakanın özür beklentimizi karşılamaması durumunun yanı sıra, toplu sözleşme maddelerinden kanuna aykırılık teşkil eden %1’lik baraj ibaresi ve diğer hükümler ile ilgili olarak gerekli tüm hukuki süreç ve/veya süreçler tarafımızca ivedilikle başlatılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla bildirmekteyiz.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN KINAMA DEKLARASYONU!!
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!