featured

“YARDIMCI HİZMETLER SINIFI MİAD’INI DOLDURMUŞTUR”!!!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Liyakat-sen yönetim adına Genel Başkan Yardımcısı Murat YILDIZ yapmış olduğu açıklamada;

657 sayılı Devlet memuru Kanunu’nun 36. maddesinde geçen yardımcı hizmetler sınıfı görev tanımı belirsizliği nedeniyle pek çok problem yaşıyor.

Sayıları yaklaşık 110 bini bulan yardımcı hizmetler sınıfı personel için mevzuatta görev alanlarına ilişkin bir görev tanımları yok.

Sık sık dile getirip duyulmasını istedikleri nokta da tam da burası. Kamuda görev tanımı olmayan başka meslek grubu da bulunmuyor. Bir gün Aşçılık görevi verilen çalışana bir başka gün Temizlik görevi verilebildiği gibi aniden Elektrikçi de olabiliyorlar.

22 ÜNVAN ARASINDA GİDİP GELİYORLAR

Görev tanımı olmadığı için 22 unvan arasında gidip gelen yardımcı hizmetler sınıfı garson olarak çalışırken kaloriferci de olabiliyorlar. Değişen unvanlara göre görev yapmak zorunda kalan yardımcı hizmetler sınıfı personel için her görev değişikliğinde farklı bir hayat rolüne geçmek durumunda kalıyorlar.

EK GÖSTERGESİ OLMAYAN TEK MEMUR SINIFI

Yaşanan zorluk sadece görev tanımı ile ilgili de değil. Kamuda çalışan tüm memurlar ek gösterge alırken yardımcı hizmetler sınıfı personelinin böyle bir hakları da bulunmuyor. Bu da ciddi oranda mali anlamda kayıp olarak hanelerine yazılıyor.

GİH KADROSU İSTİYORLAR

Daha öncelerinde örnekleri bulunan ve en son Adalet Bakanlığı’nda çalışan mübaşirler örneğinde olduğu gibi yardımcı hizmetler kadrosunda çalışanlar bir kereliğine genel idari hizmetler sınıfı (GİH) kadrolarına geçirilmeyi talep ediyorlar. Eğitim durumlarına uygun olarak yapılacak GİH kadrosuna geçiş ile devletimiz hem çalışanını verimli olduğu yerde kullanacak hem de personelinin mağduriyetini gidermiş olacaktır.

KADRO DEVLETE YÜK DEĞİL

Yapılacak düzenleme ile devlete ekstra bir mali yük getirilmiyor. Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanları zaten devlette bir kadroda çalışıyorlar ve maaş alıyorlar. Bu yönüyle tekrar devlete yeni bir personel alımı gibi bir yük getirmiyor.

CUMHURBAŞKANI KARARI YETERLİ

Mübaşirlerin GİH kadrosuna geçirilmesi örneğinde olduğu gibi Cumhurbaşkanı Kararı ile GİH kadrosuna geçiş işlemi gerçekleştirilebilir. Mübaşirlerde Resmi Gazete ‘de yayımlanan 2019/50 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Mübaşir kadro unvanının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının Genel İdari Hizmetleri sınıfı başlıklı (I) bendi kapsamına alınmasına karar verilmişti.

BİRÇOĞU ÜNİVERSİTE MEZUNU

Bu hizmet sınıfında çalışan personelin bir çoğu lisans ve yüksek lisans mezunu. Yapılacak düzenleme ile eğitim durumlarına uygun kadrolara atandıklarında kamuya daha faydalı olabilecekleri de ayrı bir gerçek.

“YARDIMCI HİZMETLER SINIFI MİAD’INI DOLDURMUŞTUR”!!!
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!