featured

Banka Promosyonundaki Bu ikilem Çözülmeli! Emeklinin Cayma Hakkı Varken Memurun Yok Mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Liyakat-Sen Genel Başkan Vekili Murat YILDIZ bütün Kamu çalışanlarının kanayan yarası haline gelen, yüksek enflasyon karşısında eriyip giden banka promosyonlarının yeniden güncellenmesi için çalışmaların başlaması gerektiğinin ve yetkilileri çözüm için sahaya çağırdı.

Yıldız yaptığı basın açıklamasında:

Kamu görevlilerinin aylık ve ücretleri, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğünün (6) sıra Nolu Genel Tebliğinde belirtilen esas ve usuller çerçevesinde bankalar vasıtasıyla ödenebilmektedir. Bu amaçla kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar arasında aylık ve ücret ödeme protokolleri yapılmakta, bu protokoller uyarınca verilecek bankacılık hizmetlerinin yanı sıra “promosyon” adı altında ayni ve/veya nakdi ek mali imkânlar da sağlanabilmektedir.

Emekliler için promosyon dönemini başlatan Çalışma Bakanlığı, protokole eklediği cayma hakkı ile, emeklilerin yüksek teklif fırsatını değerlendirmesinin de yolunu açtı. Bankaya “Maaşımı 3 yıl sizden alacağım” taahhüdü vererek promosyonu alan emekliler, bu hak sayesinde daha cazip teklifler ortaya çıktığında bunlardan yararlanabilecekken. Kamu Çalışanlarının bu hakkı yok mu?

Bilindiği gibi bütün kurumlar kendi ihalesine bir takım ekleme yapmıştır.
Sağlık Liyakat-Sen olarak incelediğimiz onlarca sözleşme ihalelerinde ortak olan bir madde dikkatimizi çekti.

Üst Yönetici ve/veya Komisyon, banka promosyonuna ilişkin ihaleyi hiçbir gerekçe göstermeksizin yapıp yapmamaya, yapılmış olan ihaleyi iptal etmeye ve yinelemeye yetkilidir”

Bu madde kamu çalışanları için büyük bir umut olmuştur. 2019 yılında bir çok ilde yapılan promosyon sözleşmeleri 5 yıllık yapılmıştır. 2024 yılı sonuna kadar devam edecek bu sözleşmeler, çok büyük mağduriyetler oluşturmuştur.

Buradan sesleniyorum “yetkili yetkisiz tüm sendikalara gelin bu konuda birlik olalım çalışanların geçim sıkıntısı çektiği bu süreçte yüzlerini güldürelim” ifadelerini kullandı.

Banka Promosyonundaki Bu ikilem Çözülmeli! Emeklinin Cayma Hakkı Varken Memurun Yok Mu?
Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!