featured

Sağlık Yönetimi Meslek Tanımı Bir an Evvel Yapılarak Kadro Cetveline Eklenmelidir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Liyakat-sen Genel Başkan Vekili Murat yıldız Sağlık yönetimi mezunlarının hak mücadelesine destek vermek için her platformda destek verdik vermeye de devam edeceğiz diyerek açıklamalarda bulundu:

Sağlık Yönetimi Türkiye’de 59 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. Bölüm yaklaşık 100 bine yakın mezunu ile büyük ölçüde hak mahrumiyeti yaşayan bölümler arasındadır. Sağlık Yönetimi eğitiminde 4 yıl zarfında alana has teorik ve uygulamalı dersler alınmasına ve ayrı bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmesine rağmen 190 Sayılı Kadro ve Usulü Hakkında Kararnamenin eki cetvelinde yer alan kadrolar arasında bulunmamaktadır. Bölümün kamu kuruluşlarında alan içi istihdam olanağı yoktur. Kamu Personeli Seçme Sınavında Sağlık Yönetimi mezunları için alan ayrımı maalesef yapılmamıştır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için açılan alanlarda atama mümkün olmamaktadır.

YILDIZ “Sağlıkta beyaz reformun tam olarak amacına ulaşması için Sağlık Yönetimi mezunlarının bu reformun gerçekleşmesi için yapılan planlamada yer alması bu süreçlere dahil olması şarttır. Sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde devam edebilmesi için Sağlık Yönetimi mezunlarının istihdamı şarttır, bu ihtiyaç görmezden gelinemez”

Yalnızca 400 kişilik kadro açıldı. Sağlık Bakanlığı’nın son yaptığı atamalarda belirlenen kadro bu haliyle yetersizdir. Bölüm mezunu olanların meslek tanımının bir an önce yapılıp bölümün nitelik kodunun kadro cetveline eklenmesini ve Sağlık Bakanlığı alımında en az beş bin kontenjan verilmesini elzem bir hal almıştır.

Sağlık yönetimi lisans ve sağlık kurumları işletmeciliği ön lisans bölüm mezunlarının sağlık kurumlarında görev alması sağlıkta kalite ve verimliliği arıttıracaktır.

Yüksek lisansını sağlık yönetimi ve idarecilik olarak yapan biri olarak. Talebimiz bölümümüzün meslek tanımının yapılıp 4597 kodunun kadro cetveline eklenmesidir. İkinci alımda ve bundan sonraki alımlarda “Sağlık İdarecisi” olarak atanmasının yapılmasıdır dedi.

 

 

Sağlık Yönetimi Meslek Tanımı Bir an Evvel Yapılarak Kadro Cetveline Eklenmelidir!

Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!