featured

Sendika üyelik aidatını binde bir ile sınırlandıralım!..

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genel Başkan Mehmet  Demirel yapıtığı açlıklamada ;  Kamu çalışanlarının haklarını korumak amacıyla sendikacılık yapıyoruz. %2’nin altındaki sendika olarak, Siyasetten açık bir şekilde talebimiz; 4688 sayılı kanunun 25. Maddesi’nde belirtilen üyelik aidat kesintisi maksimum binde bir  oranında değiştirilmesini talep ediyoruz.

Sendika aidat kesintisinden bizim talebimiz yasalaştığı takdirde kamu çalışanlarının cebine kalacak para miktarı daha da artacaktır.

Şöyle ki; 2023 yılı ocak ayında %2’lik dilimi aşan sendika üyelerine devlet tarafından üç ayda bir 1000 lira ödeme yapılacaktır.

2023 yılında ortalama memur maaşlarının 15.000 lira olacağını varsaydığımızda aylık sendika aidat kesintisi:

4688 sayılı kanunun 25 . Maddesinde sendikaların ayık üye aidatları maksimum kesinti miktarı Devlet memurunun damga vergisine tâbi brüt gelirleri toplamının binde dördünden az, otuzda birinden fazla olamaz.

1-Bizim talebimiz binde bir oranında kesinti yapılır şeklinde yasalaşırsa aylık sendika aidatı 15 liradan üç ayda bir sendikanın kasasına 45 lira girecek iken, kamu çalışanlarının üç ayda bir alacağı miktar 1000 lira olacağından üyenin cebine aylık 318.33 krş olmak üzere üç ayda memurun cebine kalacak miktar 955 lira olacaktır.

2-Mevcut yasaya göre minimum sendika üyelik aidatı kesintisi binde dört olduğuna göre; Ortalama memur maaşlarının 15.000 lira olacağını baz aldığımızda binde dörtlük kesintiye göre sendikasının kasasına aylık girecek para aylık 60 liradan üç ayda sendikasın’nın alacağı aidat miktarı 180 lira olacaktır. Bu hesaba göre memurun cebinde kalacak para devletin vereceği 1000 liranın üç aylık sendika aidatı miktarı 180 lirayı düşersek memurun cebine üç ayda bir 820 lira kalacaktır. Bu miktar  ayda bir olarak hesaplandığı taktirde memura ayda kalacak para miktarı 273.33 krş olacaktır.

3-%2’lik dilimin altında olan sendikaların aidat miktarı normal üyelik aidatının üçte birini alır şeklindeki Aralık 2022 tarihi sonundaki yasal değişiklik ile % 2’lik dilimin altında ki sendikaların kapısına kilit vurulacak. Görünürde İki konfederasyon üyelerine bu hesaba göre üç ayda bir 1000 lira sendika pirimi ödenecek. Diyelim ki bu iki konfederasyon küçük sendikalar kapandıktan sonra “4688 sayılı yasanın 25. Maddesinde belirtilen üyelik aidatı kesintisi minimum binde dört maksimum otuzda birden fazla olamaz hükmü gereğince, sendika üyelik aidatı kesintisini maksimum otuzda bir oranında kesinti yapmaya karar verirse ki sendikal muhalefetin olmadığı bir ortamda istediklerini yapma yetkisine sahip olacaklardır. Sendika aidat kesintisinin maksimum oran üzerinden kesilmesi halinde ; Ortalama memur maaşlarının 15.000 lira olacağından otuzda bir sendika üyelik aidatı %2’ilk dilimden büyük sendikaların her üyeden aylık 500 lira ve üç ayda bir her üyeden 1500 lira sendika aidatı kesintisi yapılabilineceği alenen ortadadır. Devletin her üç ayda bir memura vereceği miktar maksimum 1000 lira alacağına göre kamu çalışanına cebinden çıkacak olan aylık 166.66 kuruş olmak üzere üç ayda memurun cebinden fazladan çıkacak para 500 lira olacaktır.

Madem bizler sendikacılığı kamu çalışanlarının hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak amacıyla yapıyoruz.

Bizim bu teklifimize %2’lik dilimden büyük sendikalar destek versin. Siyasi partilerde kamu çalışanlarının lehine olacak sendika üyelik aidatında ki kesinti yapılacak miktarı binde bir ile sınırlandıralım.

Maksat kamu çalışanlarının cebine daha fazla para girmesi değil mi?

Demirel ; “4688 sayılı yasanın 25. Maddesinde sendikanın üyelik aidat kesintisi aylık binde bir olarak sınırlandırılsın.” Şeklindeki talebimizi destekliyorsaniz. 81 ilde başlatacağımız imza kampanyasına tüm kamu çalışanlarının destek vermelerini talep ediyoruz. Toplanan imzaları üstyazı eşliğinde klasörlerle Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına elden  teslim edeceğiz.

Biz varız sizde var mısınız? HODRİ MEYDAN…

Talebimize destek verin böylelikle kamu çalışanların cebine daha fazla para girmesine vesile olalım…

Saygılarımızla.

 

Sendika üyelik aidatını binde bir ile sınırlandıralım!..

Giriş Yap

Liyakatli Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!